niedziela, 18 stycznia 2015

ciasteczka pełnoziarniste

Bardzo proste, ale pyszne ciasteczka. Mam nadzieję, że Wam tak samo zasmakują, jak mi.


przepis własny

Składniki:

2 1/4 szkl. mąki pełnoziarnistej
1/3 szkl. cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki kardamonu
3 - 4  łyżki miodu
1/2 szkl. oleju
1/4 szkl. wody lub mleka roślinnego (kokosowe, sojowe etc.)

Przygotowanie:

Suche składniki wymieszać, dodać miód, olej i wodę lub mleko roślinne. Zagnieść ciasto. Rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm ( u mnie nieco cieńsze) i wycinać foremkami dowolne kształty. Piec ok 10 -15 min w temp. 180 stopni C.




niedziela, 4 stycznia 2015

placki z cukinii

Bardzo smaczne i szybkie warzywne placki z dużą ilością zieleniny, którą uwielbiam. Taka alternatywa dla ziemniaczanych.;-)


Składniki:

Ok. 1 1/2kg cukinii ( najlepiej młodej, z której nie trzeba wydrążać środka)
1 1/2  szklanki  zmielonych płatków owsianych
ząbek czosnku
garść zieleniny (natka, koper, szczypiorek lub inne ulubione zioła)
sól, pieprz

Przygotowanie:

Umyte (niekoniecznie obrane) cukinie zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać łyżeczkę soli,wymieszać i pozostawić na sitku na ok. 15-20 minut, aby warzywo puściło sok. Odciśniętą cukinię wymieszać z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, posiekaną zieleniną i zmielonymi płatkami. Doprawić do smaku. Z masy formować nieduże placki i smażyć na rozgrzanym oleju do zarumienienia. Podawać natychmiast, kiedy są chrupiące.


piątek, 2 stycznia 2015

batony energetyczne

Pyszne i sycące batoniki. Świetnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska lub po wysiłku fizycznym, np. po bieganiu, kiedy nasz organizm potrzebuje czegoś odżywczego na szybką regenerację. Robi się je łatwo i szybko. Bardzo polecam.


Składniki:

1 szklanka płatków owsianych górskich
1/4 szklanki wiórków kokosowych
2 łyżki oleju kokosowego (roztopionego)
garść namoczonych daktyli lub rodzynków
3 łyżki karobu lub kakao
ulubiony rozdrobniony lub utarty owoc: banan, jabłko, gruszka
szczypta soli

Przygotowanie:

Wszystkie składniki miksujemy za pomocą blendera, formujemy preferowany kształt (ja używam silikonowych foremek, które napełniam masą, mają one kształt prostokąta) i wkładamy do lodówki na kilka godzin. Można je tez upiec w niskiej temperaturze ok. 120 stopni C. Jeśli wybierzecie tę metodę, 45 minut w piekarniku w zupełności wystarczy.
Moim zdaniem pieczone, jak i w wersji raw smakują równie dobrze. Osobiście wolę używać do nich bananów i daktyli, ale wybór należy do Was.
Ilość batonów zależy od wielkości Waszych foremek, z moich wychodzi 6, dlatego często robię z podwójnej porcji.



czwartek, 1 stycznia 2015

indyjskie chlebki naan

Smaczne chlebki, które możecie wykorzystać jako przekąskę do podgryzania lub jako dodatek do zup, gulaszy, sosów i smarowideł. Robi się je bardzo łatwo. Przepis pochodzi z Jadłonomii.


Składniki:

1 3/4 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki ciepłej wody
3 łyżki oleju
3 łyżki mleka sojowego (lub innego roślinnego)
1 łyżka cukru
1 1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka drożdży instant (jeśli używacie świeżych,ilość należy wtedy podwoić)


Przygotowanie:

Do ciepłej wody dodać cukier oraz drożdże instant, odstawić na kilka minut. Odmierzyć pozostałe składniki i wsypać je do dużej miski, następnie dodać lekko wzburzone drożdże z ciepłą wodą. Wyrobić mikserem lub rękami na gładkie, zwarte ciasto i odstawić je na godzinę przykryte ściereczką.Wyrośnięte ciasto na chlebki podzielić na 10 równych części, z każdej uformować kulkę i zostawić ciasto na kolejne 15-30 minut (ja tego nie robiłam, tylko od razu wałkowałam). Kulki rozwałkować na cienkie, nieduże placki lekko obsypane mąką i wrzucać je na gorącą, suchą patelnię. Podgrzewać z każdej strony po około 1-2 minuty, kiedy zaczną tworzyć się ciemne bąble przewrócić na drugą stronę. Podobnie przygotować wszystkie placki.


kotlety z komosy ryżowej

To pierwsze roślinne kotlety, jakie piekłam. Mnie smakują bardzo. Świetnie sprawdzą się jako wypełnienie do wegeburgerów, które z powodzeniem możemy zabrać do pracy. Polecam. Przepis od Kasi weganki.


Składniki:

2 filiżanki ugotowanej komosy ryżowej (quinoa)
filiżanka ugotowanej fasoli ( u mnie biała)
1 starta marchewka
1 posiekana drobno cebula
ząbek czosnku
2 łyżki natki pietruszki
łyżeczka soku z cytryny
łyżeczka oregano
łyżeczka zmielonego siemienia lnianego
łyżeczka soli (płaska)
łyżka mąki kukurydzianej

Przygotowanie:

Rozgniatamy fasolę, łączymy z quinoa, marchewką, cebulą  i pozostałymi składnikami. Formujemy kotlety i smażymy na rozgrzanym oleju do zarumienienia.




pasztet koperkowy z porem i fasolą

Kolejny jarski pasztet. Jest bardziej sycący, treściwy niż warzywny doskonały, gdyż zawiera fasolę, a tym samym większą ilość białka. Który bardziej Wam zasmakuje? Oceńcie sami. Przepis pochodzi z kwietniowego numeru "Kuchni".


Składniki na keksówkę o wymiarach: 26 cm x10 cm

biała część pora
kilka łyżek oleju do smażenia
3 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
2 szklanki ugotowanej białej fasoli (namaczamy na noc szklankę suchej, następnego dnia gotujemy)
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
50 ml oleju roślinnego
2 łyżki jasnego sosu sojowego
1 łyżeczka majeranku
1/2 łyżeczki lubczyku
1/2 łyżeczki imbiru w proszku
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 pęczka szczypiorku
1 pęczek koperku
sól, pieprz

Przygotowanie:

Pora kroimy w talarki. Na dużej patelni rozgrzewamy olej i smażymy do miękkości pora razem z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Przekładamy je do dużej miski i usuwamy przyprawy. Do porów dodajemy ugotowaną fasolę, kaszę jaglaną, olej, sos sojowy i resztę przypraw. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. W razie, gdy masa będzie zbyt gęsta, można dolać więcej oleju. Miksujemy całość blenderem na gładką masę. ( Ja mielę wszystko w maszynce do mielenia). Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia, wlewamy masę pasztetową i pieczemy przez ok. 45 minut. Po tym czasie, kiedy wyjmiemy pasztet z piekarnika, zostawiamy go do wystygnięcia w foremce na ok. godzinę. Po tym czasie wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce przez kilka godzin. Można go podawać z ulubionym sosem, konfiturą żurawinową, chrzanem.