niedziela, 8 czerwca 2014

pilaw z bulguru, czarnej fasoli i suszonych pomidorów

Kiedy kilka dni temu przeglądałam swoją spiżarnię, ze zdziwieniem zauważyłam, że gdyby zamknięto na tydzień sklepy, z powodzeniem dałabym radę przez ten czas wyżywić swoją rodzinę ( i to całkiem nieźle!).
Dlatego planując niedzielny obiad postanowiłam, że niczego nie kupuję i przyrządzę coś szybko z małej części tego, co posiadam w szafkach. I udało się! Wyszła naprawdę smaczna, nieskomplikowana, sycąca potrawa, która na stałe wejdzie do mojego menu. ;-)


Składniki dla 2 osób:
przepis autorski


1 cebula
100 g bulguru
150 g czarnej fasoli
2 pomidory
5-6 suszonych pomidorów osączonych z oleju, drobno pokrojonych
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
olej do smażenia
2 szczypty kozieradki
sól, pieprz

Przygotowanie:


Fasolę umyć i namoczyć w wodzie na 4-5 godzin lub na całą noc.Ugotować do miękkości.
Bulgur przepłukać wodą i namoczyć na ok 20 minut. Następnie ugotować na sypko z dodatkiem soli.
Świeże pomidory sparzyć, pozbawić skórki i pokroić w drobną kostkę.
Cebulę również pokroić i zeszklić na patelni na 2 łyżkach oleju, dodać  suszone pomidory i podsmażyć 2-3 minuty. Następnie dodać ugotowaną fasolę, świeże pomidory, koncentrat i bulgur. Wszystko dokładnie wymieszać, doprawić do smaku przyprawami i podsmażyć jeszcze ok. 2 minut. Można posypać natką lub kolendrą. Podawać gorące.




sobota, 7 czerwca 2014

chleb zmieniający życie (bez mąki)





Jest to pierwszy bezmączny chleb, jaki udało mi się upiec. To, że jest bez mąki,  która została tu zastąpiona m.in. mielonym lnem, jest jego dużą zaletą. Chlebek polecam, jest naprawdę  bardzo smaczny, przepełniony różnymi ziarnami, które zadbają o Wasze zdrowie. ;-) Przepis stąd.



Składniki na jedną keksówkę:



1 szklanka ziaren słonecznika
3/4 szklanki siemienia lnianego
1/2 szklanki migdałów
1 1/2 szklanki płatków owsianych
10 czubatych łyżek zmielonego siemienia lnianego
2 łyżki nasion chia (szałwii hiszpańskiej)
2 łyżeczki soli
 1 łyżka syropu z agawy lub klonowego
5 łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego
1 1/2 szklanki letniej wody + 3 łyżki


Przygotowanie:


Piekarnik rozgrzać do 185 stopni. Wszystkie suche składniki wymieszać w dużej misce. W szklance wymieszać wodę, syrop z agawy i olej kokosowy. Wlać płynne składniki do suchych i dokładnie mieszać przez kilka minut. Odstawić na 1-2 godziny, aż do wchłonięcia płynów. Keksówkę posmarować cienko olejem kokosowym i przełożyć do środka masę z ziarenek. Piec przez 50-60 minut, chleb jest gotowy kiedy można w niego postukać i usłyszeć głuchy, pusty odgłos. Wyjąć z piekarnika, odstawić na godzinę do schłodzenia. Następnie delikatnie wyjąć z foremki i zostawić aż do kompletnego wystudzenia, najlepiej na całą noc. To bardzo ważne, bo nawet lekko letni chleb będzie się jeszcze kruszył. Kroić cienkim i ostrym nożem. 






środa, 4 czerwca 2014

harira

Harira to sycąca, marokańska zupa składająca się z dużej ilości mięsa, roślin strączkowych oraz z aromatycznych przypraw. Podaje się ją posypaną świeżą kolendrą lub natką, skropioną sokiem z limonki i słodkim akcentem - daktylami. I chociaż nie jest to zupa na lato, raczej na jesień i zimę, to bardzo dobrze wpisała się w aurę ostatnich dni. Deszcze i zimno sprawiły, że miałam ochotę na coś pikantnego i rozgrzewającego. U mnie wersja bezmięsna z soczewicą i ciecierzycą. Jako dodatek zagryzam do niej lavash lub chlebek naan. Przepis znalazłam u Marty



Składniki:


1 szklanka ciecierzycy z puszki lub 1/2 szklanki ciecierzycy namoczonej przez noc i ugotowanej do miękkości
1/2 szklanki czerwonej soczewicy
1 szklanka zielonej soczewicy
1 szklanka passaty pomidorowej lub przecieru pomidorowego
1 puszka krojonych pomidorów
1 cebula
1 mała marchewka
2 litry wody
2 łyżeczki kuminu
1 łyżeczka imbiru
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka ostrej papryki
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
1/2 łyżeczki nasion kolendry
2 ziarna ziela angielskiego
pęczek kolendry ( ja pominęłam)
kilka gałązek pietruszki
olej do smażenia
sól


Przygotowanie:
Cebulę i marchewkę obrać, a następnie pokroić w kostkę. Na dnie dużego garnka rozgrzać olej, dodać pokrojone warzywa, wymieszać i dodać wszystkie przyprawy. Podsmażać przez około 5 minut na niewielkim ogniu. Następnie dodać pomidory razem z przecierem i wszystko dokładnie wymieszać, smażyć kolejne 5 minut. Na sam koniec dodać soczewice, wszystko porządnie wymieszać i wlać wodę. Dodać 2 łyżeczki soli, posiekaną pietruszkę oraz kolendrę. Przykryć, gotować około 20 - 30 minut od momentu zagotowania się wody - czerwona soczewica powinna się rozpaść, a zielona wciąż być w całych ziarenkach. Wtedy należy dodać ciecierzycę i gotować kolejne 2 -3 minuty. Na koniec spróbować, doprawić do smaku solą.



trufle amarantusowo - chałwowe

Jest to bardzo szybki przepis na smaczne kulki. Idealny, kiedy odwiedzą nas niespodziewani goście. Jest tylko jeden warunek: musicie w swojej spiżarni posiadać niżej wymienione składniki. Przepis pochodzi z programu Dzień dobry TVN. Ja od razu robię z podwójnej porcji, ponieważ bardzo szybko znikają ;-)





Składniki:


4 łyżki tahini
3 łyżki syropu z agawy lub daktylowego
ok. 8 łyżek ekspandowanego amarantusa (tzw. poppingu)


Przygotowanie:
 
Wszystkie składniki dobrze wymieszać, uformować kuleczki, ewentualnie obtoczyć je w sezamie i odłożyć, najlepiej do lodówki, by wystygły.