sobota, 17 maja 2014

pasztet warzywny doskonały

Nie jest to przekłamanie. Jest to najlepszy pasztet warzywny, jaki piekłam i smakuje naprawdę wybornie. Smak orzechów subtelnie miesza się z warzywami, co daje niezwykły efekt dla podniebienia. Możecie go łączyć z dowolnymi sałatami, innymi warzywami podanymi na ciepło bądź zimno i traktować jako danie obiadowe. Bardzo polecam.




      
 Składniki:  (na średnią keksówkę  ok.25 cm). Cytuję za Martą.

   1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej / około 3/4  szklanki  suchej kaszy
   1 szklanka orzechów laskowych, zmielonych w młynku lub blenderze
   100 ml oleju roślinnego
   2 marchewki
   2 pietruszki
   1 por, tylko biała część
   2 laski selera naciowego
   2 ząbki czosnku, posiekane
   2 - 3 łyżki sosu sojowego
   2 ziarna ziela angielskiego
   2 liście laurowe
   1 łyżeczka majeranku
   1 łyżeczka suszonej pietruszki
   1/2 łyżeczki lubczyku
   1/2 łyżeczki tymianku
   spora szczypta gałki muszkatołowej
   sól i czarny pieprz

 Przygotowanie:

Pora pokroić na cienkie talarki, na dnie dużego rondla lub garnka rozgrzać olej. Dodać pory, liście laurowe, ziele angielskie i smażyć na niewielkim ogniu do czasu, aż por będzie szklisty i miękki. W tym czasie marchewki oraz pietruszki obrać i zetrzeć na tarce, seler naciowy pokroić w cienką kostkę, a czosnek posiekać. 
Kiedy pory będą zeszklone, wyjąć ziele angielskie oraz liście laurowe, dodać przygotowane warzywa, posiekany czosnek i dusić na małym ogniu przez około 10 - 15 minut, czyli do czasu, aż warzywa będą bardzo miękkie. 
Miękkie warzywa przełożyć do dużej miski. Dodać ugotowaną kaszę jaglaną, orzechy, olej oraz pozostałe przyprawy i zmielić wszystko na gładką masę. Doprawić do smaku solą i czarnym pieprzem. Przełożyć do keksówki i piec przez 30 - 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Wyjąć, studzić przez całą noc, a rano kroić.


     


niedziela, 11 maja 2014

wieloziarniste kwadraty

Bezglutenowe, bardzo pożywne, delikatnie słodkie i chrupiące kwadraciki z amarantusem (nazywanym też szarłatem), który zawiera bardzo dużo błonnika i łatwo przyswajalnego białka. Zawierają same ziarna, są zatem doskonałą przekąską. Miód możecie zastąpić innym dowolnym syropem roślinnym. Przepis pochodzi z kwartalnika "Biokurier".


Składniki:

100 g nasion sezamu
100 g nasion siemienia lnianego
100 g pestek słonecznika
100 g pestek z dyni
120g amarantusa ekspandowanego
100 g płynnego miodu (można dać więcej, jeśli masa nie będzie dość kleista)

Przygotowanie:

Nasiona sezamu, siemienia lnianego, słonecznika i dyni wsypujemy na rozgrzaną suchą  patelnię i prażymy przez kilka minut na małym ogniu. Uprażone, ciepłe nasiona przesypujemy do miski, lekko schładzamy, dodajemy amarantus, mieszamy i zalewamy miodem. Całość dokładnie mieszamy i wykładamy na deskę lub stół wyłożony papierem do pieczenia. Rozcieramy masę wałkiem lub łyżką, aby powstał gładki, centymetrowy placek. Pieczemy go przez ok. 15 - 20 minut lub do zrumienienia w piekarniku nagrzanym  do 150 stopni. Gdy lekko przestygnie i się sklei ( po ok. 10-15 minutach), kroimy go nożem na małe kwadraty, pozostawiając, by ostygł całkowicie.



masło bananowe

Właściwie lepszym określeniem byłoby tu - dżem lub mus bananowy. Umiarkowanie słodki, z lekko kwaśną nutą limonki.  Bardzo dobrze komponuje się z ciastem marchwiowo- pomarańczowym lub bananowym. Jednak znika bardzo szybko. Polecam. Przepis stąd.



Składniki: 
1,5 kg bananów

3/4 kubka brązowego cukru, w tym 2 łyżki bardzo ciemnego

sok z 2 limonek

1 łyżeczka cynamonu

1/2 łyżeczki kardamonu

szczypta chili w proszku
(dosłownie końcówka noża)

szczypta imbiru

szczypta soli

Przygotowanie:

Banany obierz i obetnij końcówki. Pokrój na małe kawałki. W garnku wymieszaj pokrojone banany z cukrem, sokiem z limonki i przyprawami.
 
Gotuj wszystko na małym ogniu. Często mieszaj, aż banany się rozpadną, składniki połączą się i powstanie gęsty mus. Można pomóc sobie blenderem i zmiksować składniki. Niech masa lekko gotuje się na małym ogniu od 20 do 30 minut. Często mieszaj drewnianą łyżką. Masło powinno być naprawdę gęste.
Przełóż masło do czystych, wyparzonych słoiczków. Pasteryzuj 30 minut w piekarniku nagrzanym do 120 stopni.
























wegańskie ciasto marchwiowo - pomarańczowe

Ciasto marchewkowe bardzo często gości w moim domu, jednak w wersji tradycyjnej, na bazie jajek. Wersja wegańska jest równie pyszna, nie wiem czy nawet nie smaczniejsza ze względu na  dodatek soku i skórki z pomarańczy.  Ponadto ciasto  jest niebywale aromatyczne i mięciutkie. Jego smak możecie wzbogacić dodając ulubione dodatki, np. orzechy. Przepis znalazłam u Małgosi.




Składniki: 
na blaszkę 23cm
220 g mąki pszennej
80g brązowego cukru
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamon
125g oleju roślinnego
70g  mleka ryżowego ( u mnie owsiane)
sok z jednej pomarańczy + otarta skórka
150g drobno startej marchwi

 Przygotowanie:

Wszystkie składniki dodajemy do jednej misy miksera i miksujemy tylko do połączenia składników. Przekładamy do blaszki o wymiarach 23cm ( okrągłej ) i pieczemy 45minut w temperaturze 170 stopni.


budyń czekoladowy



Nigdy nie byłam zwolenniczką sklepowych budyniów. Zawsze wydawały mi się zbyt ciężkie, kaloryczne, trąciły sztucznością i pachnącymi chemikaliami. Dlatego bardzo się ucieszyłam, kiedy natrafiłam na ten przepis na czekoladowy budyń owsiany, który jest wykonany wyłącznie z naturalnych składników. Znakomicie nadaje się dla osób, które nie piją z różnych względów mleka. Zresztą sami zobaczcie.

Składniki na 3-4 porcje:

1 szklanka płatków owsianych górskich
3- 3,5 szklanek wody
3-4 łyżki kakao, najlepiej surowego
dowolna substancja słodząca ( u mnie syrop klonowy)
szczypta soli


Przygotowanie:

Płatki zalać 1 szklanką zimnej wody i odstawić na całą noc lub na minimum 4-5 godzin.
Kiedy  zupełnie zmiękną, dodać pół szklanki wody i zmiksować, najdrobniej jak tylko się da, mikserem do drinków lub blenderem. Dodać 1,5 szklanki wody i zmiksować do połączenia. Mleko owsiane, które powstanie, odstawić na 10-15 minut. Następnie odlać 1/4 mleka, dodać do niego kakao i dokładnie wymieszać. Pozostałą część płynu ustawić na średnim ogniu, dodać sól i słód do smaku. Część kakaową wlać do garnka i całość dobrze połączyć. Doprowadzić do wrzenia cały czas mieszając, a następnie gotować około 3-4 minut lub do momentu, gdy budyń zgęstnieje( powinien być dokładnie tak gęsty lub nawet gęstszy od tradycyjnego budyniu).
Gotowy budyń przelać do miseczek.
Posypać dowolnymi dodatkami: orzechami, czekoladą, owocami, skórką pomarańczową. Możecie go spożywać na ciepło lub zimno.




krem z batatów i jabłek

Bardzo lubię warzywne zupy kremy. Ta jest smaczna, rozgrzewająca, z lekkim posmakiem słodyczy, a przy tym sycąca- nie trzeba jeść drugiego dania. I rzecz nie mniej istotna -  niskokaloryczna.  W dodatku bardzo ładnie się prezentuje. Czego chcieć więcej? Przepis pochodzi z książki "Gotuj i chudnij".




Składniki:

1 łyżka oliwy z oliwek extra vergine
1 cebula, drobno posiekana
420 g obranych, słodkich ziemniaków, pokrojonych w kostkę 1,5 cm
1 cm obranego korzenia imbiru
1 łyżeczka kminku
1 łyżeczka mielonej kolendry
140 g kwaskowatych jabłek, obranych, z wykrojonymi gniazdami nasiennymi, 
pokrojonych w kostkę 1,5 cm
sól, świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie:

Na patelni lub w dużym szerokim rondlu rozgrzej oliwę i 5 minut delikatnie podsmażaj cebulę aż zmięknie (ale się nie zrumieni). 
Dodaj słodkie ziemniaki, imbir, kminek, kolendrę i jabłka. 
Zalej ok. 750 ml wrzącej wody (tak, by jabłka były całkowicie przykryte).
Doprowadź do wrzenia, po czym zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem 20 minut, aż ziemniaki zmiękną.
Blenderem lub w robocie kuchennym zmiksuj zupę na gładki krem. Dopraw do smaku i podawaj.

sobota, 3 maja 2014

wegańskie ciasto bananowe





Miękkie, wilgotne ciasto bez jajek, masła? Tak, oto ono. Wyglądem przypomina znaną mi z dzieciństwa babkę piaskową, jednak smakuje troszkę inaczej ze względu na zawartość bananów czy orzechów.  Pyszny wegański deser, do którego znakomicie pasuje  masło orzechowe lub bananowe. Spróbujcie! Przepis pochodzi stąd.



Składniki na keksówkę:


1 1/2 szklanki mąki

1/3 szklanki oleju

1/3 szklanki brązowego cukru

1/3 szklanki mleka roślinnego (ja użyłam własnoręcznie robionego mleka owsianego)

2 dojrzałe banany

2 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli

można dodać orzechy lub ulubione suszone owoce


Przygotowanie:


Piekarnik rozgrzewam do 180 stopni. Keksówkę wykładam papierem do pieczenia. W mniejszej miseczce mieszam mąkę, proszek do pieczenia oraz sól, a w większej olej oraz cukier. Banany dokładnie rozgniatam widelcem na gładką masę, następnie dodaję je do płynnych składników razem z mlekiem i dokładnie mieszam trzepaczką. Łączę składniki suche z mokrymi i mieszam delikatnie łyżką, dopóki się nie połączą. Jeżeli piekę ciasto w wersji bogatszej, na sam koniec dodaję dodatki i delikatnie łączę je z ciastem. Ciasto przekładam do foremki i piekę około 45-50 minut.